Dziś mamy 25 września 2022, niedziela, imieniny obchodzą:
05 sierpnia 2022

Elektryczne radiowozy trafią do jednostek. Wśród nich jest Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

4 sierpnia kujawsko-pomorski garnizon wzbogacił się o kolejne elektryczne radiowozy. Tym# razem cztery oznakowane samochody marki Hyundai e-Kona trafią do Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. Ich zakup był możliwy dzięki środkom z WFOŚiGW w Toruniu oraz budżetu Policji.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski razem z Panem Ireneuszem Stachowiakiem Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w asyście Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Logistyki insp. Marcina Woźniaka wręczyli kluczyki do nowych, elektrycznych, oznakowanych hyundai e-kona: insp. Małgorzacie Jorce Komendantowi Miejskiemu Policji w Toruniu, podinsp. Jarosławowi Zdunkowi Pierwszemu Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, mł. insp. Maciejowi Estkowskiemu Pierwszemu Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu oraz mł. insp. Maciejowi Zdunowskiemu Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Pan Ireneusz Stachowiak Prezes Zarządu WFOŚiGW w Toruniu powiedział:
– Jest mi niezmiernie miło, że możemy się tutaj, kolejny raz spotkać i przekazać pierwsze w kujawsko-pomorskim województwie oznakowane radiowozy elektryczne. Idziemy z duchem postępu, z duchem czasu (…). To jest niezwykle ważne, żeby policjanci dysponowali jak najlepszym sprzętem, którego użytkowanie będzie nie tyko ekologiczne, ale też ekonomiczne.

Nadinsp. Piotr Leciejewski Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy powiedział:
– Nasza współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu jest wzorowa. To pierwsze w naszym garnizonie pojazdy w pełni elektryczne i oznakowane. To auta wpisujące się w trend, o którym mówiliśmy wcześniej, że polska Policja idzie z duchem czasu (…). Chciałbym wspomnieć, że złożyliśmy się na zakup tych pojazdów. W części środki pochodziły z budżetu Policji , a w części z WFOŚiGW w Toruniu.

W trakcie zbiórki radiowozy zostały poświęcone przez Ks. Infułata Stanisława Kotowskiego Kapelana KWP w Bydgoszczy.

Zakup czterech oznakowanych samochodów elektrycznych marki Hyundai e-Kona został zrealizowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (350 000 zł) oraz budżetu Policji (421 702 zł). Cena jednego radiowozu wyniosła 192 925,50 zł.

Zakupione pojazdy są zasilane silnikami elektrycznym i nie emitują zanieczyszczeń do środowiska więc są ekologiczne. Jest to drugi zakup tego typu aut w naszym garnizonie.

Podstawowe dane techniczne:
•    moc silnika elektrycznego 136 KM,
•    zasięg w warunkach miejskich do 305 km,
•    system odzyskiwania energii w trakcie hamowania do wytworzenia energii elektrycznej, która jest gromadzona w akumulatorze.

Wybrane elementy dodatkowego wyposażenia:
•    system ratunkowy eCall,
•    cyfrowe zegary z 7" wyświetlaczem (tzw. Virtual Cockpit),
•    elektryczny hamulec postojowy z funkcją Auto Hold,
•    bezkluczykowy dostęp,
•    automatyczna klimatyzacja,
•    kamera cofania wraz z czujnikami,
•    obręcze kół z ogumieniem letnim oraz zimowym.

Zalety pojazdu elektrycznego: zasilanie silnikiem elektrycznym oraz przeniesieniem napędu za pomocą automatycznej skrzyni biegów zapewnia wysokie przyspieszenie i przekazanie maksymalnej mocy na koła napędowe. Dzięki liniowemu momentowi obrotowemu prowadzenie pojazdu jest płynne i dynamicznie. Jazda takim pojazdem jest ekscytująca i przyjemna z możliwością wykorzystania pełnej mocy od pierwszej sekundy jazdy.

Materiał: mł. insp. Monika Chlebicz – Rzecznik Prasowa KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!