Dziś mamy 25 września 2022, niedziela, imieniny obchodzą:
09 sierpnia 2022

Najmłodsi przedstawili historię Mojżesza. Byli uczestnicy z powiatu bydgoskiego

fot. Jacek Tybura/Marcin Jarzembowski

fot. Jacek Tybura/Marcin Jarzembowski

Historia życia Mojżesza była tematem przedstawienia zaprezentowanego przez# młodych uczestników Oazy Rodzin drugiego stopnia w Bańskiej Wyżnej. Finałem była wędrówka rodziców z dziećmi do Ziemi Obiecanej.

Program Oazy Rodzin drugiego stopnia oparty jest na wydarzeniach z Księgi Wyjścia. – Na pewno rekolekcje są czasem spotkania z Bogiem w liturgii i sakramentach, przez które On wyprowadza nas z niewoli grzechów i daje udział w wolności dzieci Bożych – powiedział moderator ks. Stanisław Gajek.

Wraz z nim do Bańskiej Wyżnej przyjechał kleryk Michał Czyż i kilkanaście małżeństw z dziećmi z archidiecezji gdańskiej, krakowskiej, warszawskiej oraz diecezji bydgoskiej i gliwickiej. – To bardzo ciekawy i intensywny czas, spędzany z Bogiem. Widać, że On przemienia wiele sytuacji w rodzinach, dotykając je łaską. Wszystko po to, by zjednoczyć i doprowadzić nas do nieba – dodał ks. Gajek.

Uczestnikom towarzyszą także słowa sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego: „Wokół pustynia, a tam gdzie źródło, tam powstaje oaza”.  – Zbawienie jest tylko w imieniu Jezus. Mamy świadectwem swojego życia pokazywać, że jest On naszym Panem i Zbawicielem. Każdy, w tym chrześcijanin, ma do wyboru dwie drogi. Może kroczyć z Bogiem lub dokonywać samousprawiedliwienia wyborów, które prowadzą w odwrotnym kierunku – powiedział delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który odwiedził oazowiczów w domu rekolekcyjnym. Przewodniczył on celebracji słowa Bożego.

W plenerowym spektaklu wystąpił m.in. Szymon Mioduszewski z podbydgoskiego Łochowa. – Oaza daje mi chociażby możliwość większego skupienia na relacji z Panem Bogiem – powiedział. – To przede wszystkim wspólnota, wielka rodzina, w której możemy trwać, dzielić się trudnościami i liczyć na wsparcie – zarówno osób, które w niej są, jak i Boga. Tego, do którego wciąż się przybliżamy. Rekolekcje pozwalają na wzmacnianie więzi rodzinnych, małżeńskich. Są momentem zatrzymania i podjęcia refleksji nad tym, jaka jest jakość naszego życia – dodała Dorota Mioduszewski ze wspólnoty Domowego Kościoła w Łochowie.

Obok tematów wprowadzających w biblijne podstawy zbawienia, poruszane są zagadnienie dotyczące liturgii domowej – jak wspólnie przeżywać niedziele, święta i poszczególne okresy liturgiczne. – Nade wszystko to czas przejścia, które wymaga od nas nieustannego nawracania się. Po to, by Chrystus dotykał nas swoją łaską, przemieniał i zbawiał – podsumował ks. Stanisław Gajek.

Materiał: Marcin Jarzembowski – Diecezja Bydgoska

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB