Dziś mamy 3 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:
24 lutego 2023

Zwrot VAT za gaz ziemny. Można składać wnioski o refundację kosztów

fot. Gmina Białe Błota

fot. Gmina Białe Błota

Zwrot podatku VAT naliczonego w rachunkach za gaz ziemny# w 2023 r. dla gospodarstw domowych przewiduje ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Zwrotu VAT za wyższą cenę gazu nie otrzymają jednak wszyscy, ponieważ w tym przypadku decydują kryteria dochodowe. Weryfikacją składanych wniosków od mieszkańców oraz wydawaniem decyzji kwalifikującej do zwrotu podatku VAT odbiorcom, zajmują się samorządy. Referat Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Białe Błota do 15 lutego przyjął łącznie osiem takich wniosków.

Przypominamy, że w myśl zapisów ustawy refundacja podatku VAT przysługuje w sytuacji, gdy odbiorca wykorzystuje zasilane gazem urządzenia grzewcze jako główne źródło ogrzewania swojego gospodarstwa domowego. Warunkiem jest również wpisanie źródła ciepła do rejestru Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Głównym kryterium przyznania lub odmowy refundacji jest natomiast wysokość uzyskiwanych dochodów. Przyjęto, że do refundacji podatku kwalifikuje się jednoosobowe gospodarstwo domowe, które nie przekracza 2100 zł. Wobec większej liczby osób w gospodarstwie domowym, przyjęto limit 1500 zł dochodu na osobę.

Podstawą refundacji podatku VAT jest opłacona faktura za gaz, w przewidzianym ustawą okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Wnioski o refundację można składać w terminie 30 dni od daty otrzymania faktury. Datą graniczną rozliczenia wniosków jest 29 lutego 2024 r.

Można je składać bezpośrednio w Urzędzie Gminy Białe Błota, w godzinach pracy urzędu lub za pośrednictwem poczty, bądź korzystając z elektronicznej platformy usług ePUAP. Wniosek składany w formie cyfrowej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony, z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Biorąc pod uwagę liczbę wniosków nadsyłanych na niewłaściwie dobranych drukach, zamieszczamy dla ułatwienia na stronie internetowej gminy bialeblota.pl wzór dokumentu do pobrania, zgodnego z zapisami ustawy. Jego prawidłowe wypełnienie gwarantuje sprawną procedurę weryfikacji wniosku o zwrotu podatku VAT.

Materiał: Gmina Białe Błota

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!