Dziś mamy 29 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
13 stycznia 2023

Mieszkańcy nie chcą, aby wycięto las! „Wzięli sprawy w swoje ręce”

fot. pow.

fot. pow.

Grupa mieszkańców i radnych gminy Białe Błota zabiega o#to, aby ograniczyć przewidzianą wycinkę lasu przed bydgoskim lotniskiem. Po kilku spotkaniach z przedstawicielami Nadleśnictwa Bydgoszcz pojawiła się szansa na uratowanie przed wycięciem części drzew.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o bulwersującym pomyśle wycięcia ponad 114 hektarów lasu w Białych Błotach. (Obszar obejmuje ok. 139 ha lasu, z czego na ok. 114 ha rosną drzewa, które zagrażają ruchowi lotniczemu, gdyż przekraczają dopuszczalną wysokość). Argumentuje się, że las trzeba wyciąć, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu lotniczym dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Wycinka ma zostać przeprowadzona w ciągu 10 lat. Tak wielkiej ingerencji w środowisko sprzeciwiają się mieszkańcy gminy Białe Błota, którzy wystosowali w tej sprawie petycję. Nad pomysłem debatowano również na nadzwyczajnej sesji rady gminy Białe Błota (7 lipca). Na koniec debaty białobłocka gminna rada przyjęła stanowisko „w sprawie nadmiernej wycinki drzew w lasach nieopodal Portu Lotniczego w Bydgoszczy”. Zaapelowano o zaprzestanie masowej wycinki, a ograniczenie jej do niezbędnego minimum. Wkrótce potem wójt gminy Białe Błota Dariusz Fundator poinformował, że w wyniku przeprowadzonych przez Urząd Gminy czynności wyłoniono do współpracy Marka Winiarskiego, biegłego sądowego wpisanego na listę biegłych Sądu Okręgowego w Warszawie, pracownika Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Biegły dokonał analizy. Wynika z niej, iż „powierzchnie ograniczające wysokość zabudowy i obiektów naturalnych w rejonie lotniska, zostały wyznaczone zgodnie z obowiązującymi wymaganiami” oraz że „prawidłowo określono również wysokości przeszkód lotniczych dla poszczególnych przestrzeni lotniska”. Stąd wiele wskazuje, że jednak zostaną wycięte lasy w pobliżu lotniska!

Nie czekając na działania białobłockiego urzędu, równolegle „sprawy w swoje ręce” wzięli mieszkańcy gminy i grupa radnych.

„Możemy świętować mały sukces”
O efektach pracy mieszkańców poinformowała radna gminy Białe Błota Magdalena Sznajder na profilu społecznościowym. – „Po niespełna półrocznej batalii Grupa Radnych i mieszkańców Naszej Gminy może świętować mały sukces na polu ochrony drzewostanu będącego w gestii Lasów Państwowych znajdującego się na terenie gminy Białe Błota. Przypomnijmy. Krótko przed wakacjami 2022 naszą społeczność obiegła mrożąca krew w żyłach informacja o planowanej wycince ponad 140 hektarów białobłockich lasów (i to na początek). Zaskoczeni dowiedzieliśmy się wówczas, iż plany te leśnicy przedstawiali w Urzędzie Gminy Białe Błota jeszcze w 2019 roku, jednak informacja ta pozostała na szczeblu gminnym. Jak tłumaczył wójt Dariusz Fundator „nie był stroną”, w związku z tym sprawie biegu nie nadał”.

Dlatego też: – „Radni Gminy Białe Błota wzięli sprawy w swoje ręce i doprowadzili do pierwszego spotkania w siedzibie Nadleśnictwa Bydgoszcz pod koniec sierpnia bieżącego roku. Wzięli w niej udział radni gminy reprezentujący mieszkańców, zaproszenie też otrzymała mieszkanka Naszej Gminy, aktywnie działająca przeciw wycince. Na spotkanie przybył wójt oraz wicewójt. Spotkanie dało nadzieję wpływu lokalnej społeczności na kierunki działania leśników, i tak 14 listopada miało kolejne spotkanie radnych i mieszkańców z leśnikami, przy udziale już tylko wicewójta Zuehlke. Referat ochrony środowiska dzielnie reprezentowała p. Natalia Zielińska”.

21 listopada miało miejsce kolejne. – „Tym razem robocze spotkanie na którym radni gminy i pani Natalia Zielińska ustalili z leśnikami lasy użyteczne społecznie, których pielęgnacja odbywać się będzie łagodnie, tj. chronione będą przed całkowitą wycinką, a dobór drzew do usunięcia podlegał będzie ścisłym rygorom (drzewa stare, suche, stanowiące niebezpieczeństwo itp.). Lokalizacja naszych lasów społecznie użytecznych to głównie otuliny wszystkich sołectw i szlaki komunikacyjne oraz ścieżki. Kolejne spotkanie już na horyzoncie, stąd widać, że dynamika działań naszych oraz mieszkańców jest iście piorunująca. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, a malkontentom udowadniamy – można? Można! (jak się chce)”.

Grupę która podjęła współpracę, aby ograniczyć wycince lasu stanowią radni: Magdalena Sznajder, Ilona Nowakowska, Katarzyna Tomicka, Anna Banaszek, Patrycja Harczenko, Henryk Sykut, Łukasz Wyszomirski, Jacek Grzywacz, Piotr Modrzyński, Sławomir Ruge, Krzysztof Mchalaki oraz mieszkańcy: Magdalena Kropidłowska, Marcin Kaźmierczak, Rafał Sznajder, Artur Kolanek, Beata Schmidt, Małgorzata Kasperuk.

Źródło: 

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!