Dziś mamy 4 października 2023, środa, imieniny obchodzą:
25 kwietnia 2023

Sieć szerokopasmowego internetu. Problemy z rozbudową?

fot. UG Białe Błota

fot. UG Białe Błota

Od chwili podpisania przez Gminę Białe Błota listu intencyjnego# z NEXERĄ, operatorem, który zajmuje się budową sieci umożliwiającej podłączenie odbiorców do szerokopasmowego internetu, minął już rok. Biorąc pod uwagę jego treść, swoje prace inwestycyjne operator miał kontynuować w lutym tego roku, zapewniając możliwość podłączenia nowym odbiorcom w południowej części gminy.

Jednak do rozpoczęcia planowanych robót nie doszło. Na interaktywnej mapie NEXERY nadal natomiast widnieją miejsca z wykazem adresów, którym nadano status „w projektowaniu”. W tej sytuacji Gmina Białe Błota oczekiwała wyjaśnień od „NEXERY”, domagając się jasnych deklaracji w sprawie planowanych prac.

Zdawkowa odpowiedź, jakiej udzielił operator nie pozostawia złudzeń: plany inwestycyjne firmy zostały wstrzymane. Jak wskazuje NEXERA, to konsekwencja braku dofinansowania przyznawanego w ramach programów dedykowanych cyfrowym projektom, których beneficjentem była firma.

Reprezentujący NEXERĘ Rafał Lepczyński poinformował Gminę, że realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zadanie w Trzcińcu zostało zakończone i rozliczone. Jednak w związku z brakiem dalszego dofinansowania, nowe budynki do sieci nie będą przyłączone. Jak dalej podkreślił, adresy ze statusem „w projektowaniu” zostaną niebawem usunięte z interaktywnej mapy NEXERY.

Przedstawiciel firmy poinformował też, że NEXERA obecnie realizuje zadania z posiadanych przez firmę własnych zasobów finansowych. Wiąże się to jednak ze wstrzymaniem finansowania pozostałych projektów w ramach Programu Polska Cyfrowa. Na pocieszenie natomiast dodaje, że nadal analizowane są możliwości wybudowania sieci światłowodowej w Przyłękach, ponieważ to jedyna miejscowość, gdzie można zrealizować tę inwestycję z posiadanych przez firmę funduszy własnych. W przypadku Ciela, obecna sytuacja oznacza wstrzymanie rozbudowy sieci w tej miejscowości. W mailowej odpowiedzi padają również mgliste obietnice powrotu do kwestii podłączenia do sieci gospodarstw domowych, które obecnie „wypadły” z planu wskutek trudności finansowych.

Część projektów ujętych w liście intencyjnym nie ma zatem szans na realizację w obecnych warunkach. Można domyślać się, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest ciągły brak funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, który miał sfinansować również rozwój cyfrowej infrastruktury w gminach, co NEXERA uwzględniała w swoim biznesplanie, podpisując list intencyjny z Gminą Białe Błota. Opisana sytuacja powoduje konieczność poszukiwania rozwiązania problemu niedokończonej rozbudowy sieci, ale już z udziałem innych operatorów.

Materiał: UG Białe Błota 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!