Szereg wyzwań przed UE. Jedno z nich to bezpieczeństwo żywnościowe

fot. Ministerstwo Rolnictwa
Unia Europejska stoi przed szeregiem wyzwań, takich #jak napięcia geopolityczne, zmiany klimatu, transformacja energetyczna i globalna konkurencja. W odpowiedzi, polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej podkreśla znaczenie wielowymiarowego bezpieczeństwa – w tym bezpieczeństwa żywnościowego.
Bezpieczeństwo żywnościowe w UE
Zapewnienie stabilnych dostaw żywności w Europie wymaga zrównoważonego rolnictwa, wspierania lokalnych producentów oraz inwestowania w nowoczesne technologie. Kluczowe jest również ograniczenie marnowania żywności oraz zwiększenie odporności łańcuchów dostaw na kryzysy. Wspólna Polityka Rolna UE powinna dążyć do zapewnienia niezależności żywnościowej kontynentu, dbając o środowisko i dobrostan zwierząt.
– Obecnie głównym problemem jest niska opłacalność produkcji rolnej lub nawet jej brak. Dlatego jednym z podstawowych wyzwań jest konieczność utrzymania żywotności ekonomicznej gospodarstw rolnych – powiedział minister Czesław Siekierski.
Bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowym elementem "Wizji rolnictwa i żywności", zapowiedzianej w wytycznych Komisji Europejskiej, przedstawionych przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen.
Przyszłość unijnej polityki rolnej
Konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zbiega się z początkiem działania nowego Komisarza ds. Rolnictwa, który opublikował 19 lutego 2025 r. komunikat „Wizja rolnictwa i żywności. Wspólne kształtowanie atrakcyjnego sektora rolnego i rolno-spożywczego dla przyszłych pokoleń”.
– Musimy wspólnie zastanowić się, czego chcemy. Jakie kierunki powinna obrać Wspólna Polityka Rolna, aby ewoluowała – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Wizja wyznacza kierunki rozwoju europejskiego sektora rolno-spożywczego do 2040 r., uwzględniając aktualne wyzwania i uwarunkowania. Dokument ten stanowi punkt wyjścia do dalszych dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i systemu żywnościowego UE. Dokument nie zawiera na tym etapie konkretnych instrumentów, lecz otwiera debatę nad kierunkami rozwoju sektora rolno-spożywczego.
Konferencja "Wspólna Polityka Rolna dla bezpieczeństwa żywnościowego" jest ważnym punktem wyjścia do dyskusji na temat wyzwań współczesnego rolnictwa. WPR odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności, a także w przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym. Silne i odporne łańcuchy dostaw żywności powinny wspierać zrównoważoną produkcję i konsumpcję, chroniąc rolników.
materiał: ministerstwo Rolnictwa
Galeria







Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!