Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
10 lutego 2024

Protest rolników. Zapłonęły opony pod urzędem (film)

fot. MAG

fot. MAG

Zgodnie z zapowiedziami, w piątek, 9 lutego odbył się# ogólnopolski protest rolników. Gospodarze wyszli na drogi. Ich manifestacja wiązała się z dużymi utrudnieniami w ruchu dla innych kierowców.

Zapowiadany od dawna ogólnopolski protest rolników, a właściwie strajk generalny odbył się nie tylko w dużych miastach. Zablokowane zostały drogi, o czym informowano od kilku dni. Kierowcy mogli spodziewać się paraliżu na drogach, a ten nastąpił. W naszym regionie blokady objęły drogę krajową nr 10 czy drogę ekspresową S5.

Rolnicy z naszego regionu ściągnęli do Bydgoszczy. Kilkaset ciągników rolniczych wjechało do miasta. Strajk nie miał spokojnego przebiegu. W proteście rolnicy otwarcie sprzeciwiali się przeciwko europejskiej polityce Zielonego Ładu oraz stanęli przeciw napływowi towarów z Ukrainy.

Rolnicy ustawili się pod urzędem wojewódzkim. Zapłonęły opony, doszło do przepychanek a policja musiała użyć gazu łzawiącego.

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel jak i jego zastępca Piotr Hemmerling, który wśród swoich zadań ma kwestie związane z sektorem rolnictwa, spotkali się z protestującymi i wysłuchali ich postulatów. Rozmowy z rolnikami wojewoda podsumował w ten sposób.

- Po dzisiejszym spotkaniu mam dużo większą wiedzę i świadomość, jaką wagę mają Wasze postulaty. Jako osoba niedecyzyjna w zakresie rolnictwa, ale decyzyjna w zakresie informowania o tym, co dzieje się w regionie, jeszcze dziś poinformuję Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak przebiegał dzisiejszy dzień. Poinformuję o wszystkich Waszych postulatach i o tym, że oczekujecie ich pilnego przeanalizowania i odpowiedzi do wtorku, do końca dnia. Poinformuję o skali Waszego protestu i Waszej determinacji. Od siebie poproszę o bardzo poważne potraktowanie sprawy, tak aby Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi doskonale znał Wasze nastroje - zadeklarował wojewoda Michał Sztybel.

Rolnicy po przemówieniu wojewody, zapowiedzieli, że jeżeli nie będzie żadnych konkretnych działań ze strony rządzących wrócą w środę pod urząd. Zapowiadając, że następna wizyta nie będzie tak "miła" jak ta dzisiejsza.

Sytuacja w sektorze rolnictwa jest zła w całej Europie. Podobne protesty, w znacznie większej skali objęły Niemcy czy Francję. Protest zakończył się w godzinach popołudniowych, ale rolnicy zapowiedzieli, że będą dalej walczyć o realizację swoich postulatów.

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    ARTUR NEKLA, w dniu 10-02-2024 08:25:05 napisał:

    Mamy to!!! TUSKA ŻĄDY i gaz łzawiący przeciwko obywatelą!!! Historia zatoczyła właśnie koło!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!