Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
25 stycznia 2023

Radni wprowadzili zasadnicze zmiany. Gmina ma budżet na rok 2023

fot. archiwum

fot. archiwum

Po gorącej debacie, białobłocka Rada Gminy przyjęła# budżet samorządu na rok 2023. Radni wprowadzili szereg poprawek inwestycyjnych do projektu przedstawionego przez wójta gminy.

Tegoroczną uchwałę budżetową przyjęto na sesji 10 stycznia (obrady wznowiono po przerwie zarządzonej 27 grudnia 2022 r.). Głosowanie poprzedziła wielogodzinna debata, decyzją radnych wprowadzono też poprawki, których efektem będzie rezygnacja z planowanych przez gminę części przedsięwzięć inwestycyjnych.

Po stronie dochodów w tegorocznym budżecie gminy zapisano ogółem 167 mln 307 tys. zł. Prognozowane wydatki budżetowe wyniosą natomiast 201 mln 307 tysięcy złotych. Przewidywany deficyt ma wynieść 34 mln zł. Gmina zamierza go pokryć w dużej mierze przychodami z niewykorzystanych środków na rachunku bankowym gminnego budżetu oraz poprzez emisję obligacji komunalnych.

W przedstawionych radnym założeniach do budżetu podkreślono, że z tytułu realizowanych zadań majątkowych Gmina Białe Błota zamierza wydać ponad 60 mln zł, co stanowi ok. 30 proc. prognozowanych wydatków. Część inwestycji ma być zrealizowana ze wsparciem pozyskanego przez gminę dofinansowania z funduszy zewnętrznych. (Inwestycje przedstawimy wkrótce w oddzielnym artykule).

Za budżetem opowiedziało się 10 radnych (Anna Banaszek, Jacek Grzywacz, Patrycja Harczenko-Staszewska, Piotr Mądrzyński, Ilona Nowakowska, Sławomir Ruge, Henryk Sykut, Magdalena Sznajder, Katarzyna Tomicka, Łukasz Wyszomirski). Przeciw było 6 osób (Krzysztof Kocikowski, Jacek Krzyżanowski, Aleksandra Lubońska, Krzysztof Michalak, Sławomir Ossowski, Maria Wolsztyńska). Od głosu wstrzymał się Bronisław Balcerowski. Nieobecnych było 4 radnych (Magdalena Burdanowska, Kamilla Grzelak, Karolina Lachowicz i Zbigniew Moroz).
Co „wypadło” z projektu budżetu?

W trakcie obrad zdecydowano jednak o rezygnacji z części planowanych zadań. Wykreślono przygotowanie projektu i budowy ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem, która miała powstać przy ul. Gęsiej na odcinku Ciele - Kruszyn Krajeński, stanowiącym fragment drogi powiatowej. Z budżetu „wypadła” także budowa ulicy Kolibra w Murowańcu. Zrezygnowano też z planowanego przez gminę uzbrojenia terenu w Kruszynie Krajeńskim pod działalność gospodarczą. Radni nie zgodzili się również na dofinansowanie dwóch dodatkowych etatów dla funkcjonariuszy policji, którzy - w myśl przygotowanej umowy z Komendą Miejską - mieli zadbać o utrzymanie porządku na terenie gminy, wykonując zadania przypisane straży miejskiej i gminnej.

W ramach wprowadzonych poprawek wykreślona została w całości modernizacja i rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Białych Błotach. Nie będzie także realizacji zadania pod nazwą: „Projekty i budowa oświetlenia dróg na terenie Gminy Białe Błota - etap III”. Wykreślony został projekt budowy świetlic wiejskich w Kruszynie Krajeńskim i Przyłękach. Obcięto też znacznie planowane wydatki na utrzymanie ośrodków kultury, świetlic i klubów na terenie gminy. Z budżetu „wypadła” budowa budynku socjalno - gospodarczego dla Centrum Obsługi Edukacji i Sportu. Nie zostanie wybudowany ciąg komunikacyjny przy stawie i cmentarzu w Białych Błotach. Decyzją radnych zostało również ograniczone dofinansowanie nowej siedziby Urzędu Gminy Białe Błota, tylko do pokrycia kosztów wykonania projektu - bez zabezpieczenia funduszy na rozpoczęcie prac budowlanych.

Stanowisko wójta gminy Białe Błota Dariusza Fundatora w sprawie poprawek - przedstawiamy w oddzielnym artykule.
Wprowadzono za to szereg innych inwestycji. Część wniesionych poprawek oznaczała konieczność zmian nie tylko w tegorocznym budżecie, ale także w zapisach Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023 - 2029. Za zmianami w WPF opowiedziało się 8 radnych (Anna Banaszek, Jacek Grzywacz, Patrycja Harczenko-Staszewska, Ilona Nowakowska, Henryk Sykut, Magdalena Sznajder, Katarzyna Tomicka, Łukasz Wyszomirski). Przeciw było 7 osób (Krzysztof Kocikowski, Jacek Krzyżanowski, Karolina Lachowicz, Aleksandra Lubońska, Krzysztof Michalak, Sławomir Ossowski, Maria Wolsztyńska). Od głosu wstrzymało się 3 radnych (Bronisław Balcerowski, Piotr Mądrzyński i Sławomir Ruge). Nieobecnych było 3 radnych (Magdalena Burdanowska, Kamilla Grzelak i Zbigniew Moroz).

Na sesji byli obecni mieszkańcy Kruszyna Krajeńskiego, którzy na czele z sołtys Anettą Steltmann i przewodniczącym Rady Sołeckiej domagali się inwestycji. Również przybyli mieszkańcy Łochowa, Zielonki i Ciela zabiegali o uwzględnienie swoich postulatów w pracach nad gminnym budżetem.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!