Dziś mamy 13 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
25 marca 2024

Wojewódzki Konkurs Genealogiczny. Uroczysta III Gala

fot. gov.pl

fot. gov.pl

„Poznając Historię Rodziny Odkrywamy Dzieje Narodu”, pod takim hasłem w #Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się dziś Gala Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Genealogicznego. W wydarzeniu wziął udział Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Dziedzictwa Historycznego dr Sławomir Łaniecki.

Konkurs genealogiczny, to historia rodziny spisana na podstawie rozmów z najstarszymi jej członkami, a także w oparciu o odnalezione w szufladach, piwnicach i na strychach pamiętniki, albumy, zdjęcia i zapiski. Organizator podkreśla, że głównym celem konkursu było promowanie wartości rodzinnych, patriotycznych, które przygotowują ucznia do twórczego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, jednocześnie ucząc się pielęgnowania tradycji, rozbudzania swoich zainteresowań przeszłością swojej rodziny oraz historią ojczyzny.

Chciałbym podziękować Waszym rodzicom i dziadkom, bo to w Was jest ten główny motor napędowy tej pracy. Ja również zgłębiałem historię swojej rodziny, między innymi dzięki wspaniałym dziadkom, których z lubością słuchałem. Zaszczepili we mnie miłość do historii, do zgłębiania przeszłość zwłaszcza własnej rodziny. Te pamiętniki, które dziś piszecie, kiedyś mogą zostać wydane

– powiedział Pełnomocnik do spraw Dziedzictwa Historycznego dr Sławomir Łaniecki, który zachęcał laureatów do kontynuowania tej pasji.

"To co najważniejsze, co zostanie po nas, to jest pamięć, ale ona bywa ulotna, dlatego Wasze prace mają szczególną wartość. Są takie chwile w życiu każdego człowieka, kiedy to naprawdę się docenia. Bardzo proszę kochani rodzice i dziadkowie, czasami wspomnienia są bolesne, bo przypominają o wojnach i dramatach życiowych, ale dla Waszych dzieci jest to najważniejsza i często jedyna pamiątka, która po Was zostanie" - mówiła Dyrektor Wydziału Edukacji i Spotu Urzędu Miasta w Bydgoszczy Magdalena Buschmann, gratulując rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym.

"Wygraliście ten konkurs, ale także mieliście okazję zapoznać się z historią własnej rodziny. Poznając ją, mogliście zauważyć, ze jest ona połączona z losami naszego narodu oraz regionu i tworzy dzieje historii Polski" – powiedziała Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska,

"Jeśli macie Państwo przedmioty, które Waszym zdaniem mają tylko wartość sentymentalną, ale opowiadają o historii naszego regionu, warto o nie zadbać i zachęcam do przekazania ich do Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie na pewno zostaną odpowiednio zabezpieczone" – dodała.

Organizatorem konkursu, który odbył się pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, była Szkoła Podstawowa nr 57 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w Bydgoszczy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Nagrody otrzymali:

I miejsce:

- Pola Zawadzka – „Niezapomniani bohaterowie mojej rodziny” Szkoła Podstawowa nr 4 w Toruniu,
- Szymon Drużyński – „Rodzina jak gałęzie drzewa” Szkoła Podstawowa nr 57 im. TMMB w Bydgoszczy,
- Janusz Hejman – „Pomnik pamięci mojej rodziny” Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy.

II miejsce:

- Idalia Lipińska – „Patriotyzm przekazany w genach” Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie,
- Agnieszka Pilachowska – „Śladami moich przodków” Szkoła Podstawowa Anny i Alfreda Krzyckich w Słębowie,
- Laura Cichowicz – „Życie rodziców jest jak księga” Szkoła Podstawowa nr 30 z oddziałami dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Bydgoszczy.

III miejsce:

- Jakub Urbański – „Opowieści z zakurzonej szuflady” Szkoła Podstawowa nr 20 im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy,
- Antoni Pogorzały – „Historia Bronisława orderami pisana” Zespół Szkolny nr 8 we Włocławku,
- Karolina Jaroch – „Mój pradziadek, mój bohater” Szkoła Podstawowa nr 25 im. Synów Pułków w Bydgoszczy.

Wyróżnienia:

- Michał Sobczak – „Poznając historię rodziny…” Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy,
- Alexander Sziers – „Historia mojej rodziny” Szkoła Podstawowa Anny i Alfreda Krzyckich w Słębowie,
- Bartosz Werner – „Wspomnienie o moim pradziadku Leonie Witkowskim” Szkoła Podstawowa nr 20 im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy,
- Liliana Karsz – „Kronika rodzinna” Szkoła Podstawowa nr 25 im. Synów Pułków w Bydgoszczy.

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!