Dziś mamy 23 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
10 kwietnia 2024

Wspólny "briefing" w trosce o bezpieczeństwo. "Przejścia sugerowane"

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Przejścia sugerowane - w Bydgoszczy jest ich coraz więcej. Niestety, jak się okazuje,# mieszkańcy nie zawsze wiedzą, czym różni się przejście dla pieszych od przejścia sugerowanego.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy sukcesywnie wprowadza zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych i upłynnić ruch w centrum miasta. Na bydgoskich osiedlach pojawiły się już skrzyżowania równorzędne, pasy rowerowe czy kontraruch rowerowy. W ostatnim czasie wprowadzone zostały również przejścia sugerowane, które są nowością na naszych drogach.

Dzisiaj (10.04.2024) bydgoscy policjanci wspólnie z ZDMiKP w Bydgoszczy na jednym z takich skrzyżowań przeprowadzili akcję edukacyjną, aby informować pieszych o wprowadzonych rozwiązaniach. Nie zabrakło policyjnego Polfinka, który edukował przede wszystkim najmłodszych. Podczas akcji policjanci zwracali uwagę pieszym czym jest „przejście sugerowane” i jak można z niego korzystać.

Zgodnie z Kodeksem drogowym przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska, przeznaczona do przekraczania tych części drogi przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi tj. znakiem informacyjnym D-6 oraz znakiem poziomym P-10, czyli popularną „zebrą”.

Przejście sugerowane to z kolei miejsce, w którym pieszy także może przekroczyć jezdnię. W przeciwieństwie jednak do przejścia dla pieszych nie jest ono oznakowane i co najważniejsze, tak naprawdę…, nie jest przejściem dla pieszych! Co to właściwie oznacza? Przechodzenie przez jezdnię albo drogę dla rowerów na przejściu sugerowanym jest dozwolone pod warunkiem, że nie spowoduje utrudnienia ruchu pojazdów albo zagrożenia bezpieczeństwa ruchu i pieszy ustąpi pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 8 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!