Dziś mamy 25 września 2022, niedziela, imieniny obchodzą:
15 września 2022

Czy drzewa zostaną usunięte? Jest odpowiedź biegłego

fot. UG w Białe Błota

fot. UG w Białe Błota

Jest analiza biegłego w sprawie prawidłowego wyznaczenia wysokości przeszkód lotniczych na# terenie gminy.

Biegły sądowy przy warszawskim Sądzie Okręgowym i były kontroler ruchu lotniczego Sił Powietrznych RP sporządził analizę prawidłowości procedury wyznaczenia przeszkód lotniczych- czyli drzew do usunięcia- w obrębie lotniska Bydgoszcz – Szwederowo, zlokalizowanego w części na terenie Gminy Białe Błota. Dokument został opracowany przez biegłego na wniosek Wójta Dariusza Fundatora, upoważnionego przez Radę Gminy Białe Błota, która wyraziła zaniepokojenie planowaną przez Nadleśnictwo Bydgoszcz wycinką drzew w obrębie lotniska, na podstawie dwóch decyzji administracyjnych wydanych przez Starostę Bydgoskiego.

W opracowaniu poddano szczegółowej ekspertyzie wszystkie dokumenty i zezwolenia, wydane m.in. na podstawie przepisów Prawa lotniczego, obowiązujących rozporządzeń Ministra Infrastruktury oraz wymogów Procedury Służb Żeglugi Powietrznej, a także międzynarodowych konwencji regulujących kwestie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

Postępowania odnośnie zezwoleń na usunięcie drzew zakwalifikowanych do kategorii  przeszkód lotniczych, prowadzone były przez Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy na wniosek Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zakończyły się one wydaniem przez Starostę decyzji administracyjnych, zezwalających na wycięcie części drzew, stanowiących przeszkody w pasie podejścia samolotów. Kwestia ta wzbudziła emocje wśród mieszkańców. Poświęcono jej  zwołaną 7 lipca 2022 r. Nadzwyczajną Sesję Rady Gminy Białe Błota.

Z wniosków zawartych w ekspertyzie biegłego wynika, że powierzchnie ograniczające wysokość zabudowy i obiektów naturalnych w rejonie lotniska,  zostały wyznaczone zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Jak wskazał autor opracowania, prawidłowo określono  również wysokości przeszkód lotniczych dla poszczególnych przestrzeni lotniska- co zostało zatwierdzone w formie decyzji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Autor analizy dodatkowo podkreśla, że wymienione w decyzjach przeszkody, biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie warunki podyktowane kwestiami bezpieczeństwa ruchu lotniczego, powinny zostać niezwłocznie usunięte. Jako argument przytacza fakt, że swoją wysokością przewyższają znacznie wyznaczone powierzchnie ograniczające w obrębie oddziaływania portu lotniczego.

Dokument został przesłany do Biura Rady Gminy Białe Błota. Po wstępnym zapoznaniu się z jego treścią wójt zapewnił, że nadal jest otwarty na wszelkie inicjatywy i działania w tej sprawie, podejmowane ze strony mieszkańców.

Materiał: UG Białe Błota

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!