Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
15 października 2021

Miejscowa firma kreuje rewolucję w skokach narciarskich. Projekt popierają sportowcy

screen Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

screen Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

Automatycznie zamykający się tunel aerodynamiczny chroniący# rozbieg skoczni narciarskiej przed gwałtownymi podmuchami wiatru, zaprojektowała firma Archigeum z Zielonki w gminie Białe Błota. Projekt autorstwa pracowni Przemysława Gawędy i Marcina Sajdaka może zrewolucjonizować w najbliższej przyszłości styl i technikę skoków narciarskich. Firma z Zielonki zaprojektowała wcześniej zespół pięciu skoczni w Zakopanem, m.in. treningowy Kompleks Średniej Krokwi, uroczyście otwarty w lipcu tego roku.

Nagłe i gwałtowne, szczególnie boczne podmuchy wiatru potrafią nie tylko wpłynąć na wyniki, ale także zagrozić bezpieczeństwu zawodnika. Projekt automatycznie zamykającego się tunelu, który chroni rozbieg podczas startu skoczka, opracowała firma Archigeum z Zielonki. Zainteresowała się nim FIS- światowa centrala sportów zimowych. Kolejnym krokiem architektów pracowni w Zielonce, będzie zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, w oparciu o chroniący rozbieg tunel.

Zalety takiego rozwiązania prezentuje specjalna animacja przygotowana przez firmę Archigeum, którą zamieszczamy poniżej.

Właśnie tak mogą wyglądać w nieodległej przyszłości skoki narciarskie. Tunel autorstwa projektantów firmy z Zielonki to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania. Zaprojektowana w Archigeum konstrukcja charakteryzuje się wieloma nowatorskimi rozwiązaniami w jednym obiekcie. W Norwegii uchodzącej za kolebkę skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach. Swoje poparcie dla projektu wyraził w publicznej telewizji norweskiej Johan Remen Evensen, były rekordzista w długości lotu, obecnie ekspert stacji.

Projekt wspiera także Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Pozytywnie o tej koncepcji wypowiada się również były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, a także jego następca Sandro Pertile.

Architekci Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak potwierdzają, że po szeregu konsultacji z wieloma jednostkami naukowymi, w tym z ekspertami FIS, zaprojektowana przez nich instalacja będzie bezpieczna. –Technologia musi iść w parze z wynikami sportowymi, ta koegzystencja świata nauki i architektury gwarantuje sportową jakość na jeszcze wyższym poziomie- dodaje Przemysław Gawęda z Archigeum.

My zaś jesteśmy dumni mogąc obserwować rozwój innowacyjnych technologii, o których zrobiło się głośno w światowym środowisku sportów zimowych, za sprawą kreatywności architektów z Zielonki.

Materiał: UG w Białych Błotach

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!